Bağlantıda Kalmak İçin YouTube'u Kullanma

Daha önce benzeri görülmemiş bu dönemde, hayranlarınızla bağlantı kurmanın yollarını aradığınızın farkındayız. Bu nedenle, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm kaynakları sağlamak istiyoruz.

YouTube'a Giriş

Kanalınızı oluşturma ve yönetmeyle ilgili temel bilgileri edinin ve hayranlarla bağlantı kurmaya başlayın.

Telif Hakkının İşleyiş Şekli

Müzik telif hakkı, cover şarkılar ve YouTube'un hak yönetimi için sunduğu Content ID sistemi hakkında bilgi edinin.

YouTube ile Müziğinizi Tanıtma

Turnenizi, lansmanlarınızı ve kariyerinizdeki kilometre taşlarını tanıtın.

Hayranlarla Bağlantı Kurma

Dünyanın neresinde olursanız olun, her gün YouTube'da hayranlarınızla etkileşime geçebilirsiniz.

Başarıyı Ölçme

YouTube Analytics'e göz atarak, hayranlarınızın müziğinizi nasıl bulduğu ve ilgilerini canlı tutanın ne olduğuyla ilgili bilgi edinin.

YouTube'da Müziğinizle Para Kazanma

Hayranlarınız içeriğinizi izlediğinde para kazanabilirsiniz. Kanalınızdan nasıl para kazanacağınızı öğrenin.

YouTube'da Diskografinizi Sergileyin

Sizinle ilişkilendirilen çalışmaları içeren oynatma listeleri oluşturarak görsel ve etkileşimli bir portföy hazırlayın.

YouTube Resmi Sanatçı Kanalları İçin Başucu Kitabı

Resmi Sanatçı Kanalı oluşturup hayranlarınızla etkileşime geçmek, videoların daha fazla izlenmesini sağlamak, konser ve turneleri tanıtmak için YouTube'dan tam olarak yararlanmanıza yardımcı olacak temel bilgiler vereceğiz.

YouTube Topluluk Gönderileri Başucu Kitabı

YouTube'da hayranlarınızla bağlantı kurmak ve onlarla etkileşime geçmek için kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerle ilgili bilgi vereceğiz.

Frequently asked questions

 • Müziğimi YouTube Müzik Uygulamasına nasıl ekleyebilirim?

  YouTube Müzik uygulaması, sistemimizin ve iş ortaklarımızın müzik deneyimi için uygun olduğunu belirlediği içerikleri gösterir. Yüklemelerinizi Video Yöneticisi'nin Gelişmiş ayarlar kısmında "Kategori" açılır menüsü altında "Müzik" olarak sınıflandırdığınızdan emin olun. Çoğu durumda müzik içeriğinizi uygulamaya eklemek için bir şey yapmanız gerekmez, ama içeriğinizi sınıflandırmanız bu işi kolaylaştırır.

  YouTube Müzik uygulamasına eklenen içerikleri nasıl belirlediğimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Resmi Sanatçı Kanalları nedir ve bu tür bir kanal edinmek için nasıl başvuruda bulunabilirim?

  YouTube'da yer alan bir sanatçıysanız Resmi Sanatçı Kanalınız tüm içeriğinizi tek bir yerde toplar. Bu kanal müzik videolarınız, şarkılarınız ve albümlerinizden oluşan müzik kataloğunuzu iki yeni rafa yerleştirir.

  Bu yeni düzen aşamalı olarak kullanıma sunulmaktadır. Bir Resmi Sanatçı Kanalına sahip olmaya uygun olmak için zaten sahibinin ve yöneticisinin bir sanatçı olarak siz, menajeriniz veya plak şirketiniz olduğu bir YouTube kanalınızın bulunduğundan ve YouTube'da en az 3 müzik videonuz olduğundan emin olun. Kanalınız Resmi Sanatçı Kanalı olarak yeni düzene geçirildiğinde sizi bilgilendiririz.

 • Resmi Sanatçı Kanalları ile Google'daki varlığımı nasıl yönetebilirim?

  İçerik Stüdyosu'nun Sanatçı Merkezi'nde sanatçı biyografinizi güncelleyebilir ve fotoğraf ekleyebilirsiniz. Burada yayınladığınız içerik kanalınız ve YouTube listeleri gibi YouTube'a ait yerlerde ve Google+ ve Google Play gibi başka Google sitelerinde sergilenebilir. Daha fazla bilgi edinin.

 • Resmi Kanal Müzik Notum nerede?

  Masaüstünde Resmi Sanatçı Kanalı marka bilinci oluşturma öğeleriyle başlıyoruz ve gelecekte başka platformlarda da kullanıma sunacağız.

 • Müzik İstatistiklerine nasıl eklenebilirim?

  İstatistikler ve Listeler'e eklenmesi için Müzik İstatistikleri ana sayfasının sağ üst köşesinden "Veri Sorunu Bildirebilirsiniz". Lütfen eklenme talebi gönderdiğinizde kanalınızın bağlantısını da eklediğinizden emin olun ve "Gönder" düğmesine tıklayın. Bir Sanatçı adının daha sonra aranabilir olmaması halinde artist-support@youtube.com adresine bir e-posta gönderebilirsiniz.

 • Şifremi unuttum veya kanalıma olan erişimimi kaybettim. Kanalıma tekrar nasıl girebilirim?

  YouTube kanalınızla ilişkilendirilmiş olan e-postayı hatırlıyorsanız hesabınızı kurtarmayı deneyebilirsiniz.

  Kanalınızla ilişkilendirilmiş olan Google Hesabınıza erişiminizi kaybettiyseniz şu Adımları izleyin.

  Kanalınız saldırıya uğradıysa lütfen elinizden geldiğince bu akışı uygulayın ve artist-support@youtube.com adresiyle iletişime geçin.

 • Müziğimin çalınmasını nasıl önleyebilirim?

  Başka birinin müziğinizi videolarında kullandığını fark ederseniz telif hakkı nedeniyle yayından kaldırma bildirimi gönderebilirsiniz.

 • Müziğim bir Content ID hak talebi alır veya Telif hakkı nedeniyle yayından kaldırılırsa ne yapmam gerekir?

  Müziğiniz Content ID Hak Talebi alırsa duruma bağlı olarak yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  Telif hakkı nedeniyle yayından kaldırma söz konusu olduğunda, bu işlemin yanlışlıkla yapıldığına inanıyorsanız telif hakkı ihtarını üç şekilde çözebilirsiniz: Süresinin dolmasını bekleyebilir, geri çekme isteğinde bulunabilir veya karşı bildirim gönderebilirsiniz. Daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

 • Abone kitlemi nasıl genişletebilirim?

  Abone kitlenizi etkili küçük resimler ve başlıklar oluşturmak, iyi düşünülmüş açıklamalar yazmak ve izleyicilerinizi harekete geçmeye teşvik edecek kartlar ya da bitiş ekranları kullanmak gibi birçok farklı yolla genişletebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için İçerik Üretici Akademimizi ziyaret edin.

 • YouTube'daki başarımı nasıl ölçerim?

  Video erişiminizi anlamak için YouTube Analytics'i kullanın (ör. aktif kitlenizin büyüklüğü, küçük resim gösterimlerinin İzlenme sayısına ve süresine nasıl dönüştüğü). Daha fazla bilgi edinmek için İçerik Üretici Akademisi'ni ziyaret edin.

 • Topluluk Sekmesi nedir?

  YouTube içerik üreticisi olarak kitlenizle ilişkinizi güçlendirmeye önem verdiğinizi biliyoruz.

  Bu nedenle, YouTube'da kitlenizle etkileşim halindeyken yaratıcılığınızı yeni ve eğlenceli bir şekilde gözler önüne sermenize yardımcı olup izleyicilerinize yükleme programınızdaki videoların dışında bir şeyler sunmanızı sağlayacak olan Topluluk sekmesini oluşturduk.

  Topluluk gönderileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • İlk gönderiniz

  Tek yapmanız gereken oturum açarak doğrudan kanalınızdaki Topluluk sekmesine dokunup istediğiniz gönderi türünü belirlemek.

  Video yüklemelerinizi tamamlamak için düzenli bir şekilde gönderi yayınlayın ve abonelerinizi sürece dahil edin. Tüm yayınlar abonelerinizin özet akışlarında görünür, bu yüzden yayınlarınızın anlamlı olduğundan emin olun. Böylece abonelerinizi tıklamaya teşvik etmiş olursunuz.

  1. YouTube uygulamasının en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
  2. İzleyicilerinizin herhangi bir karışıklık yaşamasını önlemek için Tartışma kapatılana kadar Topluluk devre dışı bırakılacaktır.
  3. Tartışma nasıl kapatılır.
   • Kanal banner'ınızın altında ayarlara tıklayın
   • Tartışma sekmesini göster'i kapatın.

  Neler yayınlayabilirsiniz?

  • Özel yapım aşaması fotoğrafları ekleyerek kanalınızın perde arkasını gösterin.
  • Aşağıda Topluluk ile olan iletişiminizi sürdürmeye yönelik bazı fikirler bulabilirsiniz:
  • Bir sonraki videonuzu en güzel anını gösteren bir GIF ile tanıtın.
  • Ürünlerinizi, e-mağazanızı, kitap turunuzu ve hatta bir sonraki konserinizin biletlerini tanıtın.
  • Yorumları yanıtlayarak ve kalp bırakarak abonelerinize kendilerini dinlediğinizi gösterin.

  Topluluk sekmesini kullanmaya başlayabileceğiniz 5 yol

  1. Anket yaparak kitlenizin bir sonraki videoda neler görmek istediğini öğrenin: Kitlenize bir sonraki videoda neler izlemek istediklerini sorabilir, gelen önerilere göre içeriğinizi özelleştirmeyi düşünebilirsiniz. Topluluktan aldığınız veriler zamanınızı nasıl harcayacağınıza karar vermenizi sağlayabilir. Böylece onların istediği türde videolar hazırlayabilirsiniz.
  2. GIF'lerle heyecanı artırın: Her videonun en iyi anlarından bir önizlemeyi GIF biçiminde sunarak kitlenizin videoyu izlemek için sabırsızlanmasını sağlayın.
  3. İzleyicilerinize kamera arkasını gösterin: Resimler ya da kısa videolar yayınlayarak abonelerinize turne veya çekimleriniz sırasında kamera arkasında neler olup bittiğini anlatan çok özel görüntüler sunun. Bu içeriğin hazırlanma sürecinde izleyicilerinizin fikrini bile alabilirsiniz. İpucu: İzleyicilerin sizi tanıyabilmesi için net olarak göründüğünüz fotoğraflar kullanın.
  4. Özel içerikler sunun: Kitlenizin başka hiçbir yerde bulamayacağı resimler ya da GIF'ler yayınlamayı deneyin. Gününüz, maceralarınız, hatta evcil hayvanlarınız hakkında eğlenceli resimler yükleyebilirsiniz. Topluluk sekmesinde abonelerinize eşsiz bir deneyim sunarak kitlenizin daha fazla içerik için kanalınızı sık sık ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.
  5. Hayranlarınızı tanıyın: Topluluk sekmesini, takipçilerinizle etkileşime geçebileceğiniz bir yer olarak kullanın. Onlara seslenerek ya da en sevdiğiniz sorularını yanıtlayarak "süper" hayranlarınızın adını duyurun. Ayrıca, izleyicilerin yorumlarını beğenebilir ya da yorumları resim ve GIF'lerle yanıtlayabilirsiniz.

  İpuçları

  • Diğer YouTube kanallarına yüklenen videoların (ör. ortak çalışma ürünü videolar, diğer kanallarınızdan videolar ya da eğlenceli bulduğunuz videolar) çapraz tanıtımını yapmak için Topluluk gönderilerinden yararlanabilirsiniz!
  • En sadık hayranlarınıza teşekkür edebilir, hatta bazı özel katkılarını duyurabilirsiniz.
 • Telefonumdan nasıl canlı yayın başlatabilirim?

  "Mobil cihazlarda canlı yayın planlamayı" burada görebilirsiniz.

 • YouTube'a dağıtım yaparak nasıl para kazanırım?

  Videolarınızdan para kazanmak için burada belirtilen ve YouTube İş Ortağı Programı Koşulları'nı kabul etmeyi de içeren 4 adımı uygulamanız gerekir. 16 Ocak 2018'de YouTube İş Ortağı Programı için yeni uygunluk koşullarını duyurduk. Bir kanal, son 12 ayda 4.000 saatlik izlenme süresine ve 1.000 abone sayısına ulaştığında programa katılım için incelenir.

 • YouTube Analytics

  YouTube Analytics, hangi stratejilerin başarılı olduğunu değerlendirmenize yardımcı olmak için size her türlü veriyi sunar. İzleyicilerin içeriğinizi nereden keşfettiğini, hangi videolarınızın en uzun süre izlendiğini ve hayranlarınızın içeriğinizle nasıl etkileşime geçtiğini öğrenebilirsiniz. YouTube Analytics'in kullanımıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için bu kursa katılın.


  Kanalınızdan para kazandığınızda şu tür sorulara yanıt bulmak için çeşitli Gelir raporlarını incelemek istersiniz:

  • YouTube kanalım ne kadar para kazanıyor?
  • Ana gelir kaynakları neler (reklamlar, YouTube Red vb.)?
  • En büyük kazancı hangi bölgelerden elde ediyorum?
  • Gelirim farklı zaman dilimlerinde nasıl değişiklik gösteriyor?

  Yanıtlarınız doğrultusunda yaratıcı çalışmalarınıza veya video yükleme tercihlerinize yön verebilirsiniz. Örneğin, başka bir ülkede müziğinizin pek çok hayranı olduğunu fark ederseniz, videolarınızı bu hayranlarınız için daha erişilebilir bir hale getirmek için video başlıklarını ve açıklamalarını çevirebilirsiniz.

  Benzer şekilde, mobil cihazlarda bitiş ekranları için tıklama oranlarının yüksek olduğunu görebilirsiniz. Hedefiniz ürün veya albüm satışını artırmaksa yeni müzik videolarınıza mobil cihazlar için optimize edilmiş bitiş ekranları ekleyip öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz.

  Not: Kanalınız bir plak şirketi, dağıtımcı veya başka türde bir içerik sahibiyle çalışıyorsa YouTube Analytics'teki gelir verilerine erişemeyebilirsiniz.

 • YouTube Müzik Listeleri ve İstatistikleri

  Müzik Listeleri sayesinde, YouTube'da haftanın en popüler şarkılarını görebilirsiniz. En popüler 100 videoyu (izlenme sayısına göre sıralanmıştır) veya viral videoların dökümünü (birkaç popülerlik etkenine göre puanlanmıştır), şarkıları ya da Sanatçıları görebilirsiniz.

  Bu listeler, belirli şarkı veya müzik türlerinin ne kadar popüler olduğunu gösterebilir. Örneğin, Sanatçılar ve plak şirketleri radyoda şarkılarının çalınmasını sağlamaya veya marka anlaşmaları için müzakere etmeye çalışırken bu verilerden yararlanabilir. Hatta sosyal medyada YouTube Müzik Listeleri'ndeki sıralamalarıyla ilgili gönderiler paylaşarak heyecan yaratabilirler.

  Müzik İstatistikleri, Sanatçıların en çok dinlendiği yerleri gösterir. Bu veriler; büyük hayran kitlelerinin bulunduğu şehirlerde konser vermeyi planlarken veya bölgeye göre pazarlama kampanyaları hedeflerken çok işe yarayabilir.

  Not: Müzik Listeleri ve İstatistikleri'nde, genellikle plak şirketi veya dağıtımcılardan tarafımıza sektör standardında meta verileri gönderilen Sanatçılar yer alır. Müzik İstastikleri'ndeki veriler 1 Eylül 2014'ten beri toplanmaktadır. YouTube, veritabanına sürekli olarak yeni Sanatçılar ve konumlar ekler.